niedziela, 22 lutego 2015

Książkowy Kącik #4

Hej, Cześć, Czołem! To już czwarte wydanie kącika na Uz, nawet nie wiecie jak się cieszę że ten pomysł wam się spodobał. Nawiązując do poprzedniego mojego postu, mam wielka nadzieję że nie znienawidziliście mnie za wybranie Greya. Wybrałam właśnie tą książkę ponieważ jakoś różni się ona od wszystkich innych jakie wam przedstawiałam i również dlatego że ją lubię. W następnych wydaniach (również i w tym) postaram się dobrać książki pod wszystkich :). Mój dzisiejszy post może zawierać spoilery w śladowych ilościach, więc nie zabijajcie mnie za to. 
Dzisiaj mam dla was kolejną dystopię. Mogę się założyć że już niektórzy się domyślili o jakiej książce będzie mowa. No ale do rzeczy, na tapetę wezmę Niezgodną autorstwa Veronici Roth
Społeczeństwo zbudowane na ruinach Chicago, podzielone na pięć frakcji. Alrtiuzm - bezinteresowność, Nieustraszoność - odwaga, Erudycja - inteligencja, Prawość - uczciwośc i Serdeczność - życzliwość. Każda z frakcji ma określone zadanie w tym systemie - Erudyci zajmują się nauką i wszelką techniką, Prawi są szczerzy, sprawują władzę w sądach, Serdeczni uprawiają rolę, Nieustraszeni ochraniają miasto, i na sam koniec Altruiści, opiekują się bezfrakcyjnymi i sprawują realną władzę. Każdy przechodzi test predyspozycji, aby dowiedzieć się do jakiej frakcji pasuje. Po wyborze nie ma już odwrotu, ten kto nie przejdzie eliminacji zostaje uznany za bezfrakcyjnego.  Główną bohaterką i narratorką jest Beatrice Prior, z urodzenia Altruistka, a z wyboru Nieustraszona.  Beatrice musi przejść szkolenie, nauczyć się stawiać czoło swoim lękom i zaufać innym nowicjuszom. Tris posiada tajemnicę, której nie może wyjawić ponieważ  jej odkrycie oznacza dla niej śmierć /zaginięcie, lub coś w tym rodzaju/. Już po tytule możemy się domyślić że jest Niezgodną , czyli osobą która w rzeczywistości nie pasuje do żadnej z frakcji ponieważ łączy cech ich kilku. Teraz moge przejśc do frakcji, rozumiem każda ma jakieś zadanie, wszystko ładnie pięknie tylko do tego całego schematu nie pasują mi Prawi. Tak naprawdę to nie wnoszą nic konkretnego do całego systemu. Mają wladze w sądach, ale to realną władzę sprawują Altruiści. Władza -  Powiedzmy sobie szczerze, nie trudno tu o rewolucję czy coś w tym rodzaju. Ludzie kochają władzę, która jest w pewnym sensie nagrodą. Wręcz mogę powiedzieć że niektóre przedstawione postacie mogły by zabić swoich rodziców aby coś osiągnąć lub zdobyć.
Moim zdaniem książka jest naprawdę dobra, postacie nie są jednowymiarowe i można naprawdę się zżyć z nimi. Pomaga nam w tym narracja pierwszoosobowa. Jedyną rzeczą z którą mogłabym się kłócić jest to że dużo ludzi twierdzi iż Niezgodna wychodzi jako tako poza Igrzyska Śmierci. Według mnie jest to nie prawda. Ale jeśli jesteście fanami Igrzysk i lubicie dystopię to jest to zdecydowanie książka dla was. 

Drugą propozycją będzie coś bardziej realnego, ponieważ mam dla was książkę o torebce. Mówią tu o książce W pogoni za Torebką autorstwa Michael'a Tonello. 
Tak jak wspominałam książka mówi o torebce. Nie byle jakiej, bo o Birkince marki Hermes. Na taką torebkę trzeba czekać dwa lata jak nie więcej, a lista oczekujących nie ma końca. Kosztuje tylko tyle co mały samochód, dla nas to szaleństwo i nie trudno było się zorientować jak wielu pragnie ją mieć a nie może.
Książkę widzimy z perspektywy Michaela, który opowiada nam o tym jak znalazł sposób aby przechytrzyć marketingowe sztuczki świata mody. Znalazł sposób jak może zakupić kilka birkinek w ciągu tygodnia i sprzedać je tym, którzy o nich marzyli. 
O książce nie mogę powiedzieć nic więcej. Jest to pozycja dla osób, które interesują się modą i mają trochę wolnego czasu. Na samej okładce znajdziemy napis Jeden z największych przekrętów świata mody, więc czemu by po nią nie sięgnąć choćby z ciekawości? Tak zrobiłam właśnie ja i nie żałuję :).
Na dzisiaj to tyle, mam wielką nadzieję że spodoba wam się ten post i to że wprowadziłam nutkę recenzji do tego wszystkiego. 
Co sądzicie o tych Ksiązkach?
Czytaliście którąś?
Do następnego! 
Ola

14 komentarzy:

 1. Nie czytałam ani jednej, ani drugiej książki, ale o Niezgodnej siłą rzeczy słyszałam - nie dało się nie słyszeć. Czytałam kiedyś jednak recenzję i skoro mam już okazję zapytać kogoś, kto czytał, to zapytam - czy to prawda, że w książce każdy, kto przeszedł test predyspozycji i otrzymał określoną propozycję przydziału, może ot tak dołączyć do innej frakcji? Wydaje mi się to trochę bezsensowne.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Test predyspozycji ma tylko pomóc w wyborze. Możesz wybrać każdą z 5 frakcji bez względu na wynik czy pochodzenie. ;)
   Ps. Masz rację, o Niezgodnej nie dało się nie słyszeć :p

   Usuń
 2. Być może się skuszę na "Niezgodną".

  OdpowiedzUsuń
 3. Niezgodnej czytałam wszystkie częśći, uwielbiam tą serię. Filmu nie oglądałam. Za to o drugiej książce nie słyszałam, ale pomyślę o jej zakupie w przyszłości. Na razie mam jeszcze parę książek do przeczytania :P

  OdpowiedzUsuń
 4. Nic z tych książek nie czytałam.

  OdpowiedzUsuń
 5. O Niezgodnej słyszałam, ale jeszcze nie miałam czasu, aby po nią sięgnąć. Natomiast drugą propozycję widzę po raz pierwszy, zapowiada się ciekawie, więc będę musiała zarezerwować dla niej chwilę czasu ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Niezgodna można powiedzieć, że to w pewnym stopniu kopia Igrzysk, już mi się nawet nie chce wypisywać podobieństw, bo kiedyś też pisałam z tego recenzję. Właśnie skończyłam czytać drugą część tej trylogii i jest jeszcze gorsza od pierwszej.
  katniss-ne

  OdpowiedzUsuń
 7. czytałam niezgodną, bardzo dobra książka, ale ciężko ją w niektórych momentach ogarnąć.

  OdpowiedzUsuń
 8. PROMOCJA NA STARDOLARY: http://stardollpolska.pl/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak sie składa że żeby odebrać te 1000 stardolarów trzeba wysłać smsa za ponad 20zł, także lepiej kupić na sd ;]

   Usuń
 9. o drugiej pozycji słyszałam no i pierwsza też mi się o uszy obiła

  OdpowiedzUsuń
 10. Niezgodna to moja ulubiona książka oraz film!!! KOCHAM KOCHAM KOCHAM. :)

  mandaryna7

  OdpowiedzUsuń
 11. Nie czytałem żadnej z tych książek, ale o pierwszej słyszałem.

  OdpowiedzUsuń