wtorek, 10 czerwca 2014

Modowe zmagania - Kołnierzyki


Stosowane od XIV wieku. Eleganckie, stylowe, niezastąpione. Mowa tu o całkiem niewielkim elemencie.


Zgrabne wykończenie ubioru przy szyi, wykonane z tej samej tkaniny i na stałe połączone z ubiorem, lub z innego materiału, przyszywane, przypinane lub nakładane.
Krój kołnierzy zmieniał się znacznie na przestrzeni wieków. Początkowo pojawił się w stroju męskim w drugiej połowie XVI wieku, jako część szerokiej szaty spiętej w talii pasem, zwanej houppelande. W tym okresie we Francji i w Anglii zaczęto dodawać prosty kołnierz do męskich kaftanów. Początkowo stosunkowo niski, w pierwszych latach XV wieku sięgający już do uszu. Dostojnicy i królowie nosili także płaszcze z futrzanymi kołnierzami.
W Hiszpanii w XVI wieku modne stały się wśród mężczyzn bogato zdobione kaftany z wysokimi kołnierzami, spod których wystawały marszczone kołnierzyki koszuli. Kołnierze były także obecne w damskich sukniach wierzchnich. W XVI wieku we Francji pojawiła się moda na kryzy (okrągły, fałdowany kołnierz) zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet.

Jak widać kołnierze towarzyszą nam od wieków. Już dawno opuściły nas wytworne kryzy. Aktualnie towarzyszą nam te zgrabne i niewielkie modele. Głęboko zakorzeniły się w strojach eleganckich. Nie możemy im również odmówić udziału w innych stylach. Te występujące w parze np. z koszulami w kratkę stanowią bardzo casualowy element.
 
Na stardoll, wybór ubrań zawierających kołnierz jest bardzo duży. Do woli możemy przebierać w kolorach, krojach czy fakturach. Każdy powinien znaleźć coś dla siebie. 


Wybrałam 9 koszul, które jak dla mnie każdy powinien mieć w swojej szafie. Podstawowym elementem jest biała koszula. Jej uniwersalność i elegancja sprawiają, że jej posiadanie jest obowiązkowe nie tylko na stardoll, ale i w codziennym życiu.

Na koniec zapraszam do obejrzenia moich stylizacji.


Czy kołnierze często Wam towarzyszą? Jak wygląda Wasza kolekcja koszul z kołnierzem w realnym życiu i na stardoll? O czym chcielibyście przeczytać za tydzień?
Zapraszam co komentowania.

19 komentarzy:

 1. Jestem zachwycona twoimi stylizacjami, właściwie każdą :)) koszule z kołnierzykami różnego rodzaju uwielbiam i mam ich sporo zarówno na sd jak i w domu :))

  AramintaMona

  OdpowiedzUsuń
 2. Uwielbiam bluzki , koszule i sukienki z kołnierzykami. Na stardoll mam ich kilka i często tworze z nimi stylizacje , jednak twoje powalają z nóg ! :3

  OdpowiedzUsuń
 3. Uwielbiam kołnierzyki, pasują do wszystkiego, chociaż trochę mi się już przejadły. Sama w swojej szafie posiadam takich koszul kilka, zakładam je rzadko. Co do stylizacji, najbardziej podoba mi się pierwsza i druga, w ostatniej za dużo się dzieje. Bez rajstop i z inną spódniczką wyglądałaby o wiele lepiej :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Trzecia i czwarta stylizacja bardzo mi sie podobają. Fajny artykuł, ciekawie napisany.

  OdpowiedzUsuń
 5. Dwie ostatnie stylizacje są przepiękne :) Ciekawy post. Również bardzo lubię kołnierzyki. W swojej stardollowej szafie znajdę ich kilka, w realnej również.

  nataliaszelc01

  OdpowiedzUsuń
 6. Uwielbiam kołnierzyki, zawsze wyglądają ładnie.
  Nadają charakteru stylizacji, oraz ją wypełniają.
  Najbardziej podobają mi się 2, 3 i 4 stylizacja :)
  W pierwszej przeszkadza mi kurtka, nie podoba mi się ona, tu w stylizacji też mi nie pasuję.
  2 stylizacja, bardzo spodobało mi się połączenie kolorów, jest tak kolorowo.
  W 3 stylizacji podoba mi się połączenie koszulki z koszulą.
  Spódnica jest piękna, muszę ją poszukać w starbazarku :)
  W ostatniej stylizacji dużo się dzieje, jednak mi się to podoba, kolorystycznie mi wszystko pasuję :P

  DancerMarika

  OdpowiedzUsuń
 7. Stylizacja...ogólnie są ładne, ale zdecydowanie pierwsza....powala <3 Jest nieziemska! W realu nie lubię kołnierzyków, mogę nosić jedynie zwykłe koszule :3


  _YuukiCross_

  OdpowiedzUsuń
 8. Uwielbiam kołnierzyki i koszule. Stylizacje ładne, ciekawy post ;)
  ojtyja

  OdpowiedzUsuń
 9. Kocham kołnierzyki zarówno na stardollu jak i w realu. Wszystkie stylizacje są świetne

  OdpowiedzUsuń
 10. Fajne stylizacje, lubię kołnierzyki.

  OdpowiedzUsuń
 11. Pierwsza stylizacja jest genialna! W realu często noszę bluzki z kołnierzykami. Jak jest za zimno na krótki rękaw, zakładam na tą bluzkę bluzę, a kołnierzyk wystawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Uwielbiam kołnierzyki! Są urocze! Stylizacje świetne.

  OdpowiedzUsuń
 13. Stylizacje mi się nie podobają, ale bardzo podobają mi się koszule 3, 6 i 7.

  cat-wercat

  OdpowiedzUsuń
 14. Świetne stylizacje ;)) Mam kilka koszul w szafie, lubię je ;)

  OdpowiedzUsuń
 15. Śliczne stylizacje, a koszul w szafie mam mnóstwo :)

  SolKlaudia70083

  OdpowiedzUsuń
 16. Ciekawy artykuł, świetnie się czytało. Osobiście uwielbiam kołnierzyki, mam dużo koszul, które przedstawiłaś w poście; nadają stylizacjom elegancji. Co do Twoich stylizacji, bardzo mi się podobają, świetnie przedstawiłaś główny temat artykułu. Czekam na kolejny post ;)
  katniss-ne

  OdpowiedzUsuń
 17. Kołnierzyki kocham zarówno na Stardoll, jak i w rzeczywistości.

  OdpowiedzUsuń
 18. Bardzo często noszę kołnierzyki w realu jak i na Stardoll. Zawsze na lato jestem zaopatrzona w tysiące koszul z kołnierzykiem ♥
  Artykuł świetny, stylizacje bardzo ładne :)

  OdpowiedzUsuń