piątek, 9 maja 2014

Dyskusje: Akcpetujmy innych tak, jak sami chcemy być akceptowani-tolerancja

Witajcie Anioły :) Kolejny piątek przed komputerem, ja chcę gdzieś wyjść! Niestety, jest brzydko i pochmurnie, a także zimno. Wolę szlafrok, kocyk i kotka. Dziś chciałabym Wam krótko opowiedzieć o tolerancji, która według mnie jest bardzo ważna w życiu każdego człowieka. Niestety, w dzisiejszych czasach coraz ciężej o tolerancyjną osobę. 
Tolerancja to postawa, która wyklucza dyskryminację osób, których postępowanie, wyznanie, kolor skóry czy kraj pochodzenia różni się od reszty społeczeństwa. Osoba tolerancyjna akceptuje to, że inni ludzie mają prawo do własnych poglądów czy zachowania. Przecież to nietrudne, prawda? Niestety, jednak trudne. Brak tolerancji to ogromy problem dzisiejszego społeczeństwa. Ludzie pałają niezwykłym zapałem do piętnowania odmienności innych, może po prostu się jej boimy? Brak tolerancji nie jest jedynie współczesnym problemem-już w średniowieczu odmiennych ludzi wyrzucano za miasta, szydzono ich, a nawet palono na stosie czy zabijano w inny, równie absurdalny sposób. Nadal wspominamy czasy II wojny światowej, podczas której Niemcy, właśnie z powodu braku tolerancji, w bestialski sposób zabili miliony ludności Żydowskiej czy Romskiej. Nie oszczędzali nikogo, nie ważne, czy chodziło o starszą panią, czy o 35 letniego mężczyznę, czy o małe dzieci. Twierdzimy, że to się skończyło, ale czy aby na pewno?
Podczas codziennego życia szkolnego często słyszymy nieudolne ,,wyzwiska" typu ,,Ty pedale, ty Żydzie, ty Rumunie, ty murzynie" itp, itd. Przecież pochodzenie z innego kraju, wyznawanie innej religii, inna orientacja seksualna czy inny kolor skóry nie są czymś złym! Bynajmniej ja nie uważam to za coś złego. Nikt nie wybiera, czy urodzi się Żydem, czy Amerykaninem, czy Francuzem, Syryjczykiem, Egipcjaninem... Każdy ma prawo, aby być sobą nie krzywdząc innych! Nastawmy się przyjaźnie do innych osób, ich obyczaje i odczucia na pewno są interesujące. Nie możemy przecież zakładać, że każdy Muzułmanin jest terrorystą! 
Niestety, w świetle tego co widzimy nieraz w telewizji, w gazetach bądź innych portalach informacyjnych sprawia, że z tą tolerancją jest coraz ciężej... Zamachy, dziwne zachowania, protesty, homoseksualiści adoptują dzieci itd. Co będę Wam kłamać, mnie też ciężko jest zaakceptować niektóre sprawy, ba, ja nie mogę ich zaakceptować! Moim zdaniem dziecko nie może być wychowywane przez dwóch ojców bądź dwie matki, bo to nie zaprowadzi go do niczego dobrego. Tak samo muzułmańskie nastawienie do nas, to też nie jest dobre. Nie możemy pozwolić, by nas zdominowali, by powodowali duże zamachy, terroryzowali nas. Nie możemy pozwolić, by wprowadzili do nas swoje obyczaje, bo będzie to koniec naszych, a to będzie problem :D Ciężko akceptować ludzi, którzy nie akceptują nas, prawda? No i co począć, nie wiadomo. W każdym razie sądzę, że trzeba wykazać dobrą wolę i nie oceniać ludzi po wyglądzie.
To samo tyczy się subkultur. Pewnie wielu z Was wie, że jestem zafascynowana subkulturą gotycką, wsiąknęłam w nią zupełnie i nie mogę się wydostać :D Fascynują mnie stroje, literatura, muzyka, historia... Wszystko co się z nią łączy. Niestety wiem, że tak samo ja, jak i inni członkowie wielu subkultur spotykają się z dużą nietolerancją. Sama przyznam, że często dzieje się to na własne życzenie :D Ale uważam, że jeśli ktoś chce się ubierać w taki, a nie inny sposób i wyznaje poglądy takie, jakie chce to nie ma w tym nic złego, o ile nie przeszkadza innym. Przecież Scene nie zawsze się tną, dresy nie zawsze wywołują bójki, słuchanie ciężkiej muzyki nie czyni słuchacza satanistą... Prawdę mówiąc, siedzę w ławce z nieco szalonym, wkurzającym, nieogarniętym, robiącym bardzo dziwne rzeczy dresem, którego mimo wszystko lubię :-) Ojoj, ale dużo napisałam! Teraz chciałabym poznać Wasze zdanie, co sądzicie o tolerancji? Uważacie, że tolerancja jest potrzebna? Jesteście tolerancyjni? Jakie zachowania jesteście wstanie tolerować, a czego już niekoniecznie? Czekam na Wasze wypowiedzi!

33 komentarze:

 1. Tolerancja jak najbardziej jest potrzebna. Osobiście nie rozumiem uważania ludzi za gorszych od nas bo mają inny kolor skory lub inne wyznanie.

  OdpowiedzUsuń
 2. Zgadzam się ;) Ta ludzie się rozpisują, a ja piszę jedno zdanie. Moja logika

  OdpowiedzUsuń
 3. ja jestem niepełnosprawna to odczywam czasem ten brak tolerancji naprzykład stare babcie patrzące się na mnie jak na "biedną kalekę" . Często starsi ludzie ale i młodzi uważają że osoba niepełnosprawna nic nie osiągnie że nie będzie mogła zrobić kariery bo jeździna wózku. Tak najlepiej żeby osoby niepełnosprawne nie wychodziły na dwór i żeby siedziały zamknięte w domu . Okropne jest takie podejście. Raz spotkałam się z taką sytuacją . Bo w powiatowym konkursie recytatorskim zdobyłam grand prix i moja mama pochwaliła się znajomej ( starszej pani) przez telefon to ona tak odpowiedziała " No fajnie ale co z tego jak jest chora" Bardzo mnie to zabolało poczułam się jak nikt jak gorszy człowiek . mam teraz uraz do tej pani. Ale starsi ludzie tak mają niestety :/ A poza tym ubieram się w stylu Pastel Goth i niestety naród Polski juz tak ma że jak widzi kogoś chociażby z wyższą podeszwą to już patrzy jak na kosmitę. Śmieszne nie? Ludzie z innych krajów są bardziej Tolerancyjni od Polaków.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I wkurza mnie że w niektórych krajach zgadzają się na aborcję dzieci niepełnosprawnych. Przecież takie dziecko może być równie szczęśliwe i pogodne jak zdrowe prawda?
   I w ogóle jestem buddystką i wkurzają mnie docinki w stylu " Twoja religia jest bez sensu" czy " Po śmierci będziesz sądzona" . Niektórzy katolicy myślą że ich religia jest najlepsza a inne religie są bee. Brak tolerancji wzgędem innej religii jest okropny. Ja szanuje inne religie nie wyśmiewam się z katolików ( no może czasem ale w domu) . A katolicy często niestety nie umieją powstrzymać słowa za zębami . Mój kolega z klasy napisał mi coś takiego na fb cytuje " Czuję, że głęboko w sercu, bardzo głęboko czuję, że jest z ciebie katoliczka... Tylko potrzebujesz czasu..." No poprostu gdy to przeczytałam myślałam że wybuchne ze śmiechu . Dobra to tyle ode mnie

   kante666

   Usuń
  2. nie tylko katolicy, to po prostu ludzka natura a nie kwestia wyznania.

   Usuń
  3. Ale katolicy mają to do siebie że nie szanują innych religii . Oczywiście w buddyźmie pewnie też zdażają się osoby nie szanujące innych religii. Poprostu wszędzie taka osoba się zdaży . Ale w Katolicyzmie jest wiele osób poprostu nie szanujących czy to innych religii czy orientacji

   Usuń
 4. Zgadzam się, tolerancja jest bardzo ważna!

  cat-wercat

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ten komentarz został usunięty przez autora.

   Usuń
 5. wstyd się przyznać, ale nie jestem zbytnio tolerancyjną osobą. jedyne co, to jeśli chodzi o homoseksualistów- mnie to po prostu brzydzi i nie mogę patrzeć na dwie osoby tej samej płci idące za rękę (nawet to), chyba można to nazwać nietolerancją. chyba jedyną z takich typowych rzeczy, które łączą się z pojęciem tolerancja (religia, orientacja seksualna, subkultury, pochodzenie i kolor skóry) to właśnie to ostatnie dlatego, że mój wujek jest Hindusem. mimo to dobrze się w rodzinie dogadujemy i nikomu to problemu nie sprawia.

  OdpowiedzUsuń
 6. Ogólnie, jestem tolerancyjna. Ale czasami są sytuację, w których i nawet moje granice akceptacji kogoś się uginają. Chodzi mi o skrajne zachowania. Nie lubię prowokacji ze strony drugiej osoby. A często tak jest, że osoba o odmiennych zainteresowaniach "sprawdza" innych w ten sposób, a gdy w końcu kogoś zdenerwuje i otrzyma małą uwagę to wielce jest poszkodowanym. To irytujące. Wszystko ma normy i swoje granice. c;

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Poza tym, kolor skóry, wyznanie, orientacja jest dla mnie rzeczą... Mało ważną. Co mnie obchodzi kto kogo czci, lubi, woli, preferuje, kocha. To tak samo jakby ktoś mi wyznaczał co mam robić lub w co wierzyć. Nikt nam tego nie może zarzucać, mamy prawo żyć po swojemu i istnieje prawo wyboru. Ludzie są różni, ale łączy nas Jeden Stworzyciel, który jest Sprawiedliwy i dla Niego takie rzeczy nie mają znaczenia.

   Usuń
  2. Pamiętam, że była kiedyś sytuacja kiedy pewien ateista zaczął rzucać się na katolików i obrażać ich z tego powodu, że obchodzili święto Bożego Ciała i tenże ateista nie mógł sobie do sklepu pójść. Było to na jakiejś grze i chwilę po jego wyznaniu zaczęła się III wojna światowa, w której katolicy zaczęli chronić swojej wiary (co jest zrozumiałe). Potem do kłótni dołączyli się sataniści i zaczęła się walka. Oczywiście kłótnia sensu nie miała, a całość wynikła z jawnej prowokacji, rozpoczętej przez nietolerancję.

   Usuń
  3. I oto podałaś idealny przykład, który podpiera moje zdanie. c;

   Usuń
 7. Oj trudno z tą tolerancją w dzisiejszych czasach, oj trudno... Niektórym to nie wiadomo ile będziesz tłumaczył, to i tak nie zrozumie i będzie biedak bluzgać na tych bogu winnych ludzi. Sama staram się z nikogo nie wyśmiewać, a jeśli coś mi się nie podoba (np. wspomniana adopcja dzieci przez pary homoseksualne), to też wyrażam się kulturalnie, bez łaciny, bo co to da?
  Tak więc "Peace and Love", jak to Vash mawiał!
  PanCiastko

  OdpowiedzUsuń
 8. Warto być tolerancyjnym i warto o tolerancji mówić i przekonywać do niej ludzi.

  OdpowiedzUsuń
 9. Jestem tolerancyjną osobą. Toleruję różne religie (to jest kogoś sprawa czy jest wyznania takiego czy innego), kolor skóry innych osób (mam nawet znajomych, którzy są ciemnoskórzy), orientację seksualną (chyba jako jedyna w rodzinie (y) ) i inne rzeczy. Jedyne czego nie toleruję to brak kultury i poszanowania, ale myślę, że to dwie odrębne sprawy.

  OdpowiedzUsuń
 10. Świetny artykuł ! Uważam że tolerancja to niezwykle ważna rzecz w społeczenstwie. Niestety, jest bardzo mało tolerancyjnych ludzi... U mnie w szkole jesli ktos ma swoje zdanie, swój styl, zainteresowania albo dobrze sie uczy, to często jest wysmiewany lub wykorzystywany. Cos o tym wiem, bo dobrze sie ucze (chociaż teraz troszke sie opuściłam), ale naprawde nie lubie gdy inni zameczają mnie na sprawdzianach by im pomóc lub uwazają za 'kujona'. Nawet dobrze mnie nie znają ale mają o mnie swoje opinie... Na szczescie mam tez osoby, którym moge zaufać. :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Super artykuł! Tolerancja w życiu jest bardzo ważna.

  OdpowiedzUsuń
 12. Zgadzam się (: Wspaniały post!

  OdpowiedzUsuń
 13. Świetny post oraz dobry temat na dyskusje. Powinno się szanować innych mimo wszystko.

  OdpowiedzUsuń
 14. Bardzo dobry temat poruszyłaś, niestety u nas w Polsce większość jest nietolerancyjna. Co chwilę spotykam się z sytuacjami, gdzie ktoś wyśmiewa osobę chorą, grubą, pryszczatą bądź brzydką. Najczęściej jednak wyśmiewane są osoby innego kolory skóry, innej religii i oczywiście - innej orientacji seksualnej. Ja, ze swojego doświadczenia, nie mam nic do lesbijek czy gejów, wręcz przeciwnie, uwielbiam ich. Są to osoby ciepłe, sympatyczne, które wiedzą jak mają się sobą nawzajem zaopiekować. Dziewczyny rozumieją się bezproblemowo, tak samo chłopacy.
  Mimo, że pewnie sama nie jestem idealna, jeżeli chodzi o tolerancję, to staram się pomyśleć co druga osoba może w tej chwili czuć. Każdy powinien szanować bezwzględnie na to jak druga osoba jest inna.
  karo45623Love1

  OdpowiedzUsuń
 15. Tolerancja to bardzo ważna rzecz ;)) Dobrze że poruszasz takie tematy ;))

  OdpowiedzUsuń
 16. Poruszyłaś bardzo ważny temat. Tolerancja w dzisiejszym świecie jest bardzo ważna. Zgadzam się z Tobą w 100%. Więcej takich tematów!
  ojtyja

  OdpowiedzUsuń
 17. Tolerancja jest rzeczą, którą człowiek powinien w sobie "wyrobić". Sama mogę o sobie powiedzieć, że jestem tolerancyjna. Szanuję religię innych, ich poglądy, pochodzenie. Związki homosexualne w pełni akceptuję, nie przeszkadzają mi one. W sumie mogę powiedzieć, że toleruję wszystkie "inności" bo mam je szczerze w nosie. Nie obchodzi mnie życie innych, tak jak innych moje, więc nie ma sensu wykłócać się o różne upodobania. Poza tym z nietolerancji nic nie wynika, wykłócanie się prowadzi do jeszcze większego poróżnienia stanowisk, a więc nic na tym nie zyskujemy. W tym momencie wydaje mi się, że jestem samolubna, ale bliżej mi to nie przeszkadza. Dobrze, że poruszasz tak ważne tematy.

  OdpowiedzUsuń
 18. Tolerancja jest bardzo ważną rzeczą i każdy człowiek powinien mieć ją w sobie . Zgadzam się z tobą jak najbardziej . Ja toleruje wszystkich ludzi na świecie czy w odcieniach innej skóry , czy biedniejszych , czy chorych zawsze powinniśmy ich tolerować . Dobrze , że poruszyłaś ten temat , bo jest bardzo ważny i myślę że wszystkich to poruszyło .
  iskrat

  OdpowiedzUsuń
 19. Myślę, że nie ma potrzeby się tutaj rozpisywać. Mam to samo zdanie co Ty. To jest chore oceniać ludzi po wyglądzie, kolorze skóry, wierze czy też sytuacji materialnej. W 1oo% się z Tobą zgadzam i sądzę, że to bardzo ważny temat i cieszę się, że go poruszyłaś :)

  nataliaszelc01

  OdpowiedzUsuń
 20. Może zacznę od tego, że świetny artykuł. Bardzo miło się go czytało :D
  A co do samej tolerancji, to faktycznie różnie to bywa. Jak w każdym przypadku, znajdą się osoby takie którym nie przeszkadza kolor skóry, wyznanie, orientacja seksualna czy inne tego typu rzeczy, a znajdzie się też masa innych ludzi, którzy będą mieli z tym problem. Nie można na pewno uogólniać, tego że np. Polacy czy katolicy, czy jakaś inna grupa społeczeństwa nie jest tolerancyjna. Wyżej gdzieś ktoś napisał, że katolicy uważają że ich religia jest najważniejsza i zgodna z prawdą, ale to przecież jest tak że z założenia każdej religii wynika to, że twierdzi się że ta religia jest tą najprawdziwszą i inne się nie liczą. Ja jestem osobą tolerancyjną, dla mnie nie jest ważne jakiego koloru ma on skórę, jakiej religii jest wyznawcą, nie interesuje mnie to kto z kim sypia,jak się ubiera, czy też jakiej muzyki słucha, to jest indywidualna sprawa każdego z nas i każdy ma prawo do tego, aby żyć tak jak chce i nikt nie ma prawa tego negować, ani ingerować w osobiste sprawy innego człowieka.

  OdpowiedzUsuń
 21. Bardzo dobry artykuł,przyjemnie się czyta:)
  Tolerancja jest bardzo ważna w życiu każdego człowieka, ale nie każdy umie wszystko zaakceptować. Osobiście mi nie przeszkadza kolor skóry, wyznawanie innej religii, jakiego rodzaju muzyki kto słucha. Sama mam koleżankę w innym kolorze skóry, ale nie wszyscy umieją ją zaakceptować w swoim środowisku. Często w jej stronę rzucane są obraźliwe słowa, wyzwiska i inne obraźliwe rzeczy. Kiedy ktoś się jej spyta po tym jak ktoś ją obraził, czy wszystko w porządku, ona odpowiada ''Już zdążyłam się przyzwyczaić''. Strasznie jest mi jej szkoda, ale nie wszystkich możemy zmienić, kiedy oni tego nie chcą (chodzi mi o tych nietolerancyjnych ludzi). Jak napisał ktoś wyżej, mnie także irytuje aborcja dzieci, jak można pozwalać na to, aby niewinne dziecko umarło? Trochę jestem mało tolerancyjna w sprawie, kiedy małe dziecko wychowuje dwójka mężczyzn, lub kobiet. Jestem tolerancyjna w sprawie orientacji seksualnej, wyznawania religii, czy jakiegoś stylu ubierania się- naprawdę nie obchodzi mnie to. W naszym kraju jest bardzo trudno z tolerancją coraz częściej się, o tym przekonujemy...
  katniss-ne

  OdpowiedzUsuń
 22. Nie mam teraz czasu na przeczytanie artykułu, ale poruszyłas bardzo wazny temat. Szkoda jednak, że ta tolerancja w dzisiejszych czasach jest... ech, no prawie jej nie ma.

  OdpowiedzUsuń
 23. Przeczytam później, ale jestem pewna, że świetny. W dzisiejszych czasach każdy twierdzi, że jest tolerancyjny, ale i tak nie omieszka się wytknąć kogoś z innym kolorem skóry na ulicy.


  _YuukiCross_

  OdpowiedzUsuń
 24. Świetny artykuł i jak najbardziej się z Tobą zgadzam, w dzisiejszych czasach często bardzo trudno o tolerancję. Cieszę się, że poruszyłaś ten temat.

  OdpowiedzUsuń
 25. Artykuł świetny, myślę, że da wielu ludziom do myślenia.
  Ja uważam siebie za osobe bardzo tolerancyjną i naprawdę nie rozumiem osób, które potrafią się wyśmiewać z ludzi. Mnie gryzłyby wyrzuty sumienia i nie czułabym się z tym dobrze.
  Tolerancja we współczesnym świecie to rzadka cecha, uważam, że jest ona niezbędną cechą..
  xXVampireeXx..

  OdpowiedzUsuń